Hasnyálmirigy betegségek

A hasnyálmirigy a hasüregben, a rekeszizom alatt és gyomor mögött elhelyezkedő, 10-15 cm hosszú 70-100 grammos, lapos szerv. Belső elválasztású (endokrin) működése révén és külső elválasztású mirigyként (exokrin) kettős funkciót tölt be. Belső elválasztású szigetsejtjei az általuk termelt hormont, az inzulint a vérbe bocsátják, míg a szerv úgynevezett exokrin mirigyei emésztőnedveket termelek, ami közvetlenül a vékonybélhez tartozó patkóbélbe jut.

 

Heveny hasnyálmirigy-gyulladás:

A hasnyálmirigy gyulladásának számos kiváltó oka lehet, melyek hatására az ott termelődő emésztőenzimek már a mirigyen belül aktiválódnak, és károsítják a sejteket. Az erre a károsodásra kialakult gyulladásos reakciót nevezzük hasnyálmirigy-gyulladásnak. Jellemző tünete az övszerű hasi fájdalom és a hasnyálmirigy-enzimek szintjének megemelkedése a vérben. Súlyossága változó, az enyhe, spontán szűnőtől a sebészeti beavatkozást és intenzív osztályos megfigyelést szükségessé tevőig. Súlyos esetekben a hasnyálmirigy működése a gyulladás lezajlása után is károsodott maradhat.

A heveny hasnyálmirigy-gyulladás legfontosabb kiváltó okai az epekövesség, alkoholfogyasztás, magas trigliceridszint, tompa hasi serülés, gyógyszerek, a Wirsung-vezeték rendellenességei, valamint kialakulhat endoszkóppal végzett epeútfestés után is.

 

Idült hasnyálmirigy-gyulladás:

Az idült hasnyálmirigy-gyulladás a hasnyálmirigy szövetének visszafordíthatatlan pusztulásával járó betegség, hátterében többnyire a krónikus alkoholfogyasztás áll. Az idült hasnyálmirigy-gyulladás (pancreatitis chronica) a hasnyálmirigy szövetének visszafordíthatatlan pusztulásával járó betegség. A következmény egyrészt az emésztőenzimek elválasztásának csökkenése, másrészt az inzulin termelés kiesése. Az idült hasnyálmirigy-gyulladás oka 70 százalékban a krónikus alkoholfogyasztás, a fennmaradó 30 százalékban pedig a hasnyálmirigy vezeték elzáródása áll a betegség kialakulásának hátterében. Ezt okozhatja a hasnyálmirigy-vezeték jóindulatú daganata, a vezeték patkóbélbe szájazó kivezetésének beszűkülése, az epevezeték beszűkülése, valamint az epevezeték kívülről eredő leszorítása, sérülése.

 

A hasnyálmirigyrák

A rosszindulatú tumorok általában az emésztőenzim-termelő, exokrin működésű részekből indulnak ki, gyakran a pankreasz-fejből. A rosszindulatú daganat 95%-a ún. adenokarcinóma, a pankreász vezetéket bélelő sejtekből indul. Férfiakon gyakoribb, erős dohányosokon is, és akiknek idült gyulladása áll fenn. Általában 50 év felett jelentkezik. A betegség kezdeti stádiumban sajnos tünetszegény, ezért rendszerint sajnos csak későn sikerül fölfedezni, ami a gyógyítás esélyeit nagyban rontja. Korai tünetek általában ritkán jelentkeznek, s ha vannak is, általánosak, tehát akár egy "banális gyomorrontás" tüneteihez is hasonlíthatnak. A panaszok lehetnek étvágytalanság, viszonylag hirtelen bekövetkező, nem szándékos fogyás, hasi "diszkomfort-érzés" és hányás.